Maturzyści pochłonięci sesją egzaminów maturalnych, a ich młodsi koledzy w dniach 6-8 maja, udali się na wyjazd szkoleniowy do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Zgodnie z planowaną od przyszłego roku szkolnego innowacją pedagogiczną, związaną 
z tematyką Energetyki Jądrowej na profilu Technik Energetyk.

W ramach wyjazdu uczniowie wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych w siedzibie Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Podczas tych zajęć mieli okazje, zapoznać się między innymi z techniką wykonywania zdjęć, z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego, oraz badali próbki promieniotwórcze o różnych rodzajach promieniowania. Wzięli udział również w wykładach z podstaw energetyki jądrowej, oraz reaktorach HTR.

Następnego dnia odwiedzili Zakład Radioizotopów POLATOM, gdzie zapoznali się z procedurami produkcji i zastosowaniem radioizotopów w medycynie.

Ostatnim punktem wizyty był Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, gdzie poznali metody unieszkodliwiania o obróbki odpadów promieniotwórczych.

Ciekawostką jest fakt, iż wartość promieniowania odczytana z miernika w głównej hali, w której znajdowało się kilkadziesiąt bębnów z odpadami (gotowymi na wyjazd na składowisko w Różanie) wynosiła 0,15 µS/h. Natomiast dla porównania stałe promieniowanie w Gdańsku wynosi ok. 0,12 µS/h .  To świetnie pokazuje, jak odpowiednie procedury zapewniają bezpieczeństwo postępowania z takimi odpadami.

Za pomocą gogli VR uczniowie mogli zwiedzić Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie.

Na zakończenie wycieczki, udało się nawet zwiedzić bunkier w którym prowadzone są badania, z wykorzystaniem akceleratora cząstek.