Program transferu wiedzy o tematyce Morskiej Energetyce Wiatrowej

do uczniów szkól Ponadpodstawowych

Zespół Szkół Energetycznych – Ocean Winds – Przemysłowa Akademia Rozwoju

 

Zmiany klimatu to oczywisty fakt mający szkodliwe konsekwencje dla środowiska i ludzi. Znajdujemy się w kluczowym momencie, w którym możemy je zatrzymać i rozpocząć szukanie odpowiedniejszych sposobów dbania o stan planety. Energia wiatrowa z wiatraków na morzu to czysta przyszłość bez granic

Organizacja Ocean Winds w ramach swoich zobowiązań na rzecz inwestycji dla dobra młodych pokoleń rozpoczęła międzynarodową kampanię edukacyjną w szkołach, której celem jest zwiększanie świadomości w zakresie zmian klimatu oraz promowanie skutecznych rozwiązań redukujących ich efekty i zwalczających je. Przemysłowa Akademia Rozwoju wspiera te inicjatywę zapewniając transfer wiedzy do uczniów poprzez organizację wykładów, warsztatów i zapewnienie platformy e-lerningowej rozwój.mlody-przemysł.pl na której będą publikowane najnowsze materiały o morskiej energetyce wiatrowej. W ramach programu, zaplanowano przeprowadzenie pilotażowo 3-ech projektów w 3 miastach w Polsce – Gdańsku, Częstochowie i Szczecinie. W Gdańsku za najodpowiedniejszą placówkę do przeprowadzenia projektu wybrano Zespól Szkół Energetycznych. Uczniowie biorący udział w tej inicjatywie wkroczą w świat energii odnawialnej, poznają nowe i innowacyjne sposoby ekologicznego wytwarzania energii, a przede wszystkim dokładnie przyjrzą się tematyce energii z morskich farm wiatrowych.

W ostatnim czasie odbyło się pierwsze spotkanie wdrożeniowe w naszej szkole. Uczniowie klasy 3Og uczestniczyli w wykładzie wprowadzającym, dotyczącym określenia roli morskiej energetyki wiatrowej w polskim miksie energetycznym. Dowiedzieli się jak przebiega realizacji inwestycji jaką jest budowa morskiej farmy wiatrowej, wstępnie poznali zagadnienia takie jak: local content, sector deal a wszystko za sprawą Eksperta ds. niskoemisyjnej gospodarki Pana Krzysztofa Tomaszewskiego z CEE Energy Group. 

Cały Projekt zakłada całoroczny transfer wiedzy, która będzie stopniowo dystrybułowana na spotkaniach stacjonarnych oraz online. Koordynatorem projektu ze strony naszej szkoły jest Pani Izabela Szostak. Uczniowie zainteresowani morską energetyką wiatrową mogą dołączyć do zespołu offshore-owego OW Polska na platformie e-lerningowej. Wystarczy założyć konto na stronie platformy: rozwoj.mlody-przemysl.pl a następnie dołączyć do kursu „OW GDAŃSK” otwierając dostęp do kursu hasłem: OW80-404.

Ciekawostka:

Nazwa marki OW nie powstała przypadkowo. W poszukiwaniu pomysłu na nazwę nowego przedsięwzięcia przedstawiciele ENGIE i EDPR zebrali zespół naukowców i powierzyli im zadanie zapisania dźwięków wiatru literami alfabetu łacińskiego. Zaproszeni specjaliści opracowali specjalny algorytm i sprzęt do transkrypcji dźwięku wiatru zarejestrowanego na morzu podczas 48 godzin. Okazało się, że dwie najczęściej powtarzające się głoski to „O” i „W” – stąd nazwa Ocean Winds.