Co to jest goalball?

Odpowiedź poznaliśmy dzięki gościom z Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Zaprezentowali nam podstawowe zasady i zaprosili do gry.

Dziękujemy naszym gościom za przybycie i pokazanie nam nowego sportu, ale również za zademonstrowanie, że niepełnosprawność nie wyklucza prowadzenia aktywnego i radosnego życia. Że niezależnie od przeszkód, które stawia przed nami codzienność i tak można osiągnąć to, o czym marzymy.

Sport w życiu osób niepełnosprawnych spełnia niezwykle istotną rolę. Poza aspektem zdrowotnym równie ważne okazuje się poczucie przynależności do grupy, wyjście z domu i otwarcie się na nowe możliwości. Często okazuje się, że z czasem sport staje się nowym pomysłem na życie.

Goalball to gra drużynowa przeznaczona dla osób niewidomych i niedowidzących, stworzona w 1946 roku. Początkowo miała służyć jako forma rehabilitacji inwalidów wojennych, obecnie jest to dyscyplina paraolimopijska, uprawiana w wielu krajach świata przez mężczyzn jak i przez kobiety. Najlepsi potrafią rzucać piłką wprawiając ją w ruch z prędkością do 80 km/h. Drużyna broniąca ma wtedy ułamek sekundy na zlokalizowanie i obronienie rzutu. W czasie gry na widowni musi panować zupełna cisza, ponieważ zawodnicy rozpoznają położenie piłki tylko na podstawie dźwięków, jakie wydają umieszczone w niej trzy dzwoneczki.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Goal-Ball to łatwa i prosta gra. Chodzi  w niej przecież o to, by strzelić przeciwnikowi gola, a dokładniej mówiąc, wtoczyć piłkę do 9-metrowej bramki (podobnie jak toczy się kulę do kręgli). Kto więc wtoczy do bramki więcej piłek, ten wygrywa. Zawodnik zamierzający potoczyć piłkę może odejść od własnej bramki na odległość tylko trzech metrów. Nie wszyscy jednak korzystają z tej możliwości. Okazuje się bowiem, że powrót na swoje miejsce zająć może zbyt dużo czasu, co przypłacić można utratą gola. Tacy zawodnicy muszą być bardzo zwinni, mieć wyjątkowy refleks, słuch oraz perfekcyjną orientację przestrzenną.

W tym roku w Polsce odbyły się Mistrzostwa Europy w Goalballu. Było to jedno z największych wydarzeń w historii polskiego sportu paraolimpijskiego.

Poniżej link do jednego z meczów. Zobaczcie jak grają profesjonaliści.

https://www.youtube.com/watch?v=qXn5XWObR0c

 

Raper MC Sobieski który sam cierpi na chorobę oczu napisał utwór dedykowany graczom goalball.


https://www.youtube.com/watch?v=Y2Me8WBQyJU

 

„Piosenkę tą, dedykuję wszystkim osobom niewidomym i słabowidzącym a w szczególności sportowcom, którzy będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Goalball'u.”