Czekamy na koniec pandemii i wtedy ruszy nasza nowa pracownia w ZSE w Gdańsku.💪😄

Będzie to pracownia z najnowszej generacji sterownikami PLC 1200 firmy Siemens.

Sterowniki PLC (Programowalne Sterowniki Logiczne) to urządzenia mikroprocesorowe przeznaczone do sterowania pracą maszyn, urządzeń i obiektów (inteligentny dom).🏡

Sterowniki i podzespoły zostały ufundowane przez dwie firmy: NAVA i JOHNNYBROS, które wyposażyły 6 stanowisk laboratoryjnych nowej pracowni.
W skład każdego ufundowanego stanowiska weszły min.: sterowniki PLC 1200 Siemens , zasilacze dedykowane Siemens, panele operatorskie KTP700 BASIC, switche XB005, kable, licencje na oprogramowanie, laptopy.

W ramach pracowni uczniowie poznają najnowsze rozwiązania automatyki przemysłowej oparte na sterownikach PLC. Oprócz wiedzy teoretycznej nabędą umiejętności montażu takich układów w oparciu o dokumentację techniczną producenta PLC jak i umiejętności programowania sterowników.
Ćwiczenia na laboratoriach przewidują układy które będą oparte min. na różnego rodzajach czujnikach indukcyjnych, pojemnościowych, magnetycznych, stycznikach, przekaźnikach, lampkach kontrolnych itp..
Za pomocą układów PLC uczniowie nauczą się sterować silnikami asynchronicznymi, krokowymi, układami instalacji domowych i przemysłowych, wykorzystując do tego zarówno tradycyjne przyciski sterownicze jak i najnowszej generacji panele operatorskie HMI.
W ramach pracowni uczniowie także będą sami wykonywać od podstaw różnego rodzaju czujniki np.: czujniki zmierzchu, temperatury...stosując metodę lutowania elementów, a następnie będą testowali ich poprawność działania na układach ze sterownikami PLC.
Dzięki sterownikom PLC uczniowie będą mieli możliwość poznania w praktyce sposobu modulacji sygnałów używając sprzętowego generatora PWM/PTO.

Jedyne ograniczenia na jakie może napotkać uczeń w tak wyposażonej pracowni to wyobraźnia. 😁👍

Obraz może zawierać: ekran